שם:
טלפון:
דוא"ל:
חברת ייעוץ עסקי
נסיון

לקיחת הלוואות בעסק

אחד הנושאים המורכבים בעסק הוא לקיחת הלוואות. אין מה לעשות ומידי פעם כל בעל עסק צריך לקחת לעצמו הלוואה. אל תשאלו את עצמכם האם הבנק יעניק לי הלוואה, זו אינה השאלה הנכונה. השאלה שכל בעל עסק צריך לשאול את עצמו היא מדוע צריך את ההלוואה הזו וכיצד ההלוואה הזו הולכת לשפר את תנאי ניהול העסק.

סיבות ללקיחת הלוואה

הנה מספר דוגמאות לסיבות בהם עסקים לוקחים הלוואות:

  • עסק הינו דבר קיומי והמצב האידיאלי שבו הוא כאשר ההכנסות גדולות מההוצאות. אך לעיתים קרובות בעל בית העסק לא יודע לנהל את תזרים המזומנים שלו באופן יעיל ונוצר מצב שבו בכל חודש הוא נמצא במינוס בבנק אשר נגרר לאורך זמן. אין ספק שזו סיבה אחת לקחת הלוואה ולהמשיך את הטיפול בנושא באמצעות ייעוץ פיננסי.
  • סיבה נוספת ללקיחת הלוואה היא לשם רכישת סחורה. אם לעסק העוסק בסחורות יש מספר פיקים בשנה שבהם הוא רוכש סחורה וצריך סכום כסף זמין ונזיל כדי לשלם לספקים זו סיבה נוספת .
  • לקיחת הלוואה למען התרחבות העסק. בעל עסק או חברה רוצה לפתוח סניף חדש, רוצה להוסיף קומה חדשה למשרד או להיכנס לפלח שוק חדש, אז גם לסיבות הללו נוטלים הלוואות.

הלוואה ככלי למינוף העסק

כיום הבנקים מאפשרים לקחת הלוואה בקלות יתרה, אבל השאלה היא כיצד ההלוואה הזו הולכת לפתור את הבעיה של העסק. אם בעל עסק ייקח הלוואה ותזרימית הוא במצוקה ולא פתר את הבעיה מבחינה שורשית של איך להתנהל נכון תזרימית, ההלוואה הזו תגרום, בסופו של דבר, לעוד בור.

זו עוד הלוואה, זה עוד כסף ועוד בעיה שנופלת על תזרים המזומנים של העסק. הבעיה הגדולה ביותר נובעת מניהול תזרים מזומנים לקוי. לדוגמא, בעל עסק לקח את ההלוואה במטרה לשם לספקים עבור סחורה אך אין לו תכנית שיווקית ברורה לגבי הגעה לעוד קהל יעד והסחורה הזאת שהוא רכש תייצר לו עוד הכנסות. שוב נוצרת בעיה תזרימית.

בעסק המעוניין להתרחב, ההלוואה הזו מגדילה את ההכנסות ומעניקה כר מזומנים כדי לקנות עוד מקום. אך באותה נשימה אתם בעצם מגדילים את ההוצאות כשאתם פותחים סניף נוסף או עוד מחלקה. לכן יש צורך בתוכנית עסקית שתעניק תמונה מקיפה כיצד ניתן להביא עוד הכנסות כדי שההלוואה הזו תהיה מנוף למען העסק ולא משקולת.

כפי שניתן לראות, לגשת לבנק ולקחת הלוואה זהו החלק הקל ביותר אבל מה שצריך לבדוק זה כיצד ההלוואה הזו פותרת אצלכם בעיה ואיך אתם מציגים זאת לבנק. כדי להימנע מתסכול ובלבול כדאי לקחת יועץ עסקי שיבוא אתכם וילווה אתכם, יבנה לכם תכנית עסקית אמתית וממשית ויציג אותה אתכם לבנק.